FORUM

melin
Μέλος από:18-01-2015
Mηνύματα:1
ΠΡΟΦΙΛ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ Ε-ΜΑΙL  

Καλημέρα σας καλή και δημιουργική χρονιά! Μόλις γράφτηκα στο forum, θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με μηχανή ραψίματος. Είμαι αρχάρια και αυτό που θέλω αρχικά είναι να ράβω διάφορες κατασκευές που χρειάζονται ράψιμο, αλλά είμαι σίγουρη ότι αν ξεκινήσω να ασχολούμαι σίγουρα σύντομα θα μου γεννηθούν και μεγαλύτερες ιδέες οπότε ναι μεν θέλω κάτι με τα τα απολύτως βασικά αλλά αν είναι να δώσω κάποια χρήματα γιαυτό, προτιμώ να δώσω κάτι λίγο παραπάνω και να είναι καλύτερη. Θα ήθελα λοιπόν γνώμες για μηχανές, καθώς επίσης και γενικά τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να κοιτάω.

Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

theia
Μέλος από:12-12-2013
Mηνύματα:2
ΠΡΟΦΙΛ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ Ε-ΜΑΙL  

Γεια σου melin!
Ειναι πολυ λογικο να εχεις ολες αυτες τις αποριες!αργησα να σου απαντησω γιατι αυτη την περιοδο θελησαν και καποιοι μαθητες μας να αγορασουν ραπτομηχανη και το ξαναψαχναμε μαζι γιατι απ, ο,τι φαινεται εχουν αλλαξει καποια πραγματα στην αγορα.
Εμεις στη σχολη χρησιμοποιουμε τη singer cg590. Ειναι μια φανταστικη μηχανη γιατι εχει πιο δυνατο μοτερ απο μια κοινη οικιακη ραπτομηχανη, το οποιο σημαινει οτι ραβει γρηγοροτερα ουσιαστικα, αλλα και οτι “τραβαει” καλυτερα και καποια πιο χοντρα υφασματα. Το αλλο καλο ειναι οτι εχει μεταλλικα τμηματα, σε αντιθεση με τις καθ´ολα πλαστικες μηχανες που κυκλοφορουν, πραγμα το οποιο την καθιστα πιο ανθεκτικη στη δυσκολη μεταχειριση που δεχεται απο αρχαριους μαθητες. Η μηχανη αυτη δυστυχως απ´ οσο εχω ενημερωθει απο τη singer επαψε να παραγεται γιατι εκλεισε το συγκεκριμενο εργοστασιο το οποιο την παρηγαγε στη βραζιλια. Δεν ηρθε το τελος του κοσμου ομως οπως καταλαβαινεις!εμεις ειμαστε πολυ χαρουμενοι που ειχαμε τη δυανατοτητα να την προμηθετουμε για να εξυπηρετησουμε τις αναγκες μας, αλλα ουτως η αλλως η αληθεια ειναι πως επροκειτο για μια πολυ ακριβη μηχανη, που αν δεν ραβεις ολη μερα ισως δεν αξιζει να δωσεις τοσα χρηματα.
Στην αναζητηση που καναμε τον τελευταιο καιρο για να βοηθησουμε τους μαθητες μας να βρουν μια καλη μηχανη που να αξιζει τα λεφτα της, καταληξαμε στην emerald 116 της husqvarna. Αυτη τη στιγμη κοστιζει 335ευρω το συγκεκριμένο μοντέλο και προκειται για μια πολυ αξιοπιστη εταιρια! ( εγω προσωπικα σπιτι μου εχω husqvarna και αν και ηλεκτρονικη, δεν εχει παθει απολυτως τιποτα και τη λειτουργω 9 χρονια). Αν σε ενδιαφερει να την αγορασεις μπορεις να πας στην εταιρια (κανε google search “karamitsios”) να τη δεις (την εχουμε κι εμεις εδω στο theia lab αν σε εξυπηρετει περισσοτερο η περιοχη) και σου κανουν και δωρεαν επιδειξη στο χωρο σου. Επειδη εμεις θα την προτεινουμε και σε οσους μαθητες μας ενδιαφερονται να αγορασουν ραπτομηχανη, θα υπαρχει και δωρο πακετακι με αξεςουαρ για τη μηχανη, αξιας 10€ με την αναφορα του κωδικου “THEIALABSTU/DIS”.
Στη singer δυστυχως αυτη τη στιγμη δεν έχω ακριβείς πληροφορίες για το τι συμβαινει, αλλα έχω ζητήσει ενημέρωση. Κάποιοι μαθητές μας επισκέφθηκαν τα καταστήμα πρόσφατα και μου είπαν ότι διέθεταν μονο καποια πιο οικονομικα μοντελα, τα οποια -απο τη δικη μας πειρα- αν καποιος προκειται να ασχοληθει λιγο παραπανω, ειναι καλα στην αρχη αλλα καποια στιγμη θες να παρεις κατι καλυτερο (πιο καλο μοτερ και πιο ανθεκτικα ανταλλακτικα, λιγοτερο θορυβο κλπ…). Θες οτι λογω κρισης ο κοσμος ψαχνει ο,τι πιο φθηνο?δεν ξερω…ελπιζω να τα ξαναφερουν καποια στιγμη για να χουμε περισσοτερες επιλογες. Αλλά σε κάθε περίπτωση είμαι επιφυλκακτική μέχρι να λάβω επίσημη ενημέρωση από τους ίδιους.
Τα πιο ακριβα μοντελα της singer, οπως και της husqvarna, νομιζω οτι ξεφευγουν σε χρηματα χωρις να προσφερουν κατι το ουσιαστικο, εκτος βεβαια αν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις και με το κεντημα!για το κεντημα εχουν βγει τρελλα μοντελα και στις δυο εταιριες!
Τωρα, πολυ καλη εταιρια ειναι και η brother αλλα δεν τα χω πολυδει να κυκλοφορουν τα μοντελα της, αλλα ριξε μια ματια μηπως βρεις κατι. Η brother εχει πολυ καλη προιστορια στις επαγγελματικες γαζωτικες μηχανες.
Και φυσικα, αν το σκεφτεσαι για επαγγελματικη γαζωτικη, οπωσδηποτε εκτος απο brother κοιτας και juki!εμεις αυτες τις δυο εχουμε στο atelier, και ειναι…σκυλια του πολεμου!τις συστηνω ανεπιφυλακτα και τις δυο εταιριες!
Το μονο κακο με τις επαγγελματικες ειναι οτι αν δεν εισαι οντως επαγγελματιας, προσθετεις στα εξοδα σου γιατι καθε μηχανη κανει ΜΙΑ δουλεια, δηλαδη πχ αγοραζεις γαζωτικη και μετα θες οπωσδηποτε και κοπτοραπτη. Συν οτι πιανουν πολυ χωρο-δηλαδη θες πλεον κανονικο εργαστηριο…
Ελπιζω να σε καλυψα!αν εχεις καποια αλλη απορια ρωτας και υπόσχομαι να ενημερώσω και για τα μοντέλα της singer μολις ξεκαθαρίσει η κατασταση. Και παλι συγνωμη για την καθυστερημενη απάντηση!

Επεξεργασμένο theia (Παρασκευή 6 Μάρ 2015 14:56:04)

theodora.provopoulou
Μέλος από:14-01-2014
ΠΡΟΦΙΛ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ Ε-ΜΑΙL  

Λοιπον…για την ακριβεια το δωρο που θα παιρνετε απο τη husqvarna με την αναφορα του κωδικου θα ειναι 1-2 ωρες κατοικον επιδειξη της μηχανης σας, καθως και ενα ποδαρακι για κρυφο φερμουαρ αξιας περιπου 13 ευρω!

EviTsioli
Μέλος από:14-10-2015
ΠΡΟΦΙΛ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ Ε-ΜΑΙL  

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι η Εύη η συνεργάτιδα της Θεοδώρας στο THEIALab.
Πρόσφατα επισκεφθήκαμε τη Singer ανανεώνοντας έτσι στοιχεία σχετικά με την αξία της μηχανής που ενδείκνυται να αγοράσετε.Ειναι μια φανταστικη μηχανη γιατι εχει πιο δυνατο μοτερ απο μια κοινη οικιακη ραπτομηχανη, το οποιο σημαινει οτι ραβει γρηγοροτερα ουσιαστικα, αλλα και οτι “τραβαει” καλυτερα και καποια πιο χοντρα υφασματα. Το αλλο καλο ειναι οτι εχει μεταλλικα τμηματα, σε αντιθεση με τις καθ´ολα πλαστικες μηχανες που κυκλοφορουν, πραγμα το οποιο την καθιστα πιο ανθεκτικη στη δυσκολη μεταχειριση που δεχεται απο αρχαριους μαθητες.
Aυτή τη στιγμή κοστίζει 323 ευρώ, το όνομά της είναι Madam 3 και η παραγγελία και παραλαβή της μπορεί να γίνει πλέον στο THEIALab!!!!!

Επεξεργασμένο EviTsioli (Παρασκευή 30 Οκτ 2015 11:15:23)